Üzgünüz.
Bu video sadece Türkiye'den izlenebilir.
Sorry, this video is not available from outside of Turkey
Orijinal Adı: The Man Who Stopped the Desert
Yönetmen: Mark Dodd
Çeviren: İlknur Urkun
Yıl: 2010
Süre: 62 dk
Dil: İngilizce, İngilizce, Türkçe Altyazı
http://www.1080films.co.uk/
Bu film SYFF 2012 seçkisindendir

Sahara çölüyle tropikal Afrika’nın nemli ormanları arasındaki çorak araziyi tanımlayan "Sahel" kelimesi 1970’lerden beridir kıtlık ve yoksulluk ile eşanlamlı kullanılıyor. Her geçen yıl, çöl koşulları güneye, Sahel’in bir zamanlar tarımsal olarak verimli topraklarının içlerine doğru uzanarak yayılmaya devam etti.

İnsanlar eskiden bereketli olan köylerine sırtlarını dönerek geleneksel yurtlarını terk etmeye başladı ve şehirde yeni bir yaşama yöneldi. 1980'lerde 30 milyonu bulan nüfusuyla bölge sürekli kuraklık ve açlıktan muzdaripti. Birçok köy çölleşmişti ama Burkina Faso’nun kuzeyinde yaşayan Yacouba Sawadogo adındaki bir çiftçi giderek büyüyen çöle karşı durmaya karar verdi ve uluslararası kurumların gündeme getirip uygulama konusunda başarısız olduğu ilkel bir tarımcılık tekniği olan Zai'yi Yacouba başarıyla uyguladı. 

Son 20 yıl içerisinde hem doğayla hem de insanlarla yüzleşerek başarıyla savaştı ve çölleşmeye karşı mücadelede öncü oldu. Ama Yacouba’nın mücadelesi basit bir tarım hikâyesi değil, bu tam anlamıyla bir dram. Bu öykü bir adamın inancı hakkında ve bu inanç Afrika’nın Sahel bölgesinde yaşayan binlerce insana bir yarar sağlayabilir.

Yorumlar

Yorum Yaz
  • demo

    Gamze Selçuk

    Şikayet Et!

    5000 yıl öncesinin tarım teknikleriyle çölün ortasında orman yaratan cesur bir adamın müthiş öyküsü! Hayatta her şeyin mümkün olduğuna, inanılınca başarılamayacak hiçbir şey olmadığına olan inancımızı kuvvetlendiriyor.

Ücretli Film

Filmin tamamını seyretmek için yanda bulunan oku kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Filmi kiraladıktan sonra bir hafta içinde istediğiniz kadar izleyebilirsiniz.

BU FİLM NEDEN ÜCRETLİ
Yönetmen / yapımcı, filminin sitemizde yayınlanmasına ücret karşılığında izlenmesi koşuluyla izin verdi. Ödeyeceğiniz ücretin tamamı yönetmen / yapımcıya aktarılacaktır ve çalışmalarına devam etmesine katkıda bulunacaktır.